Teamgym


Teamgym

Teamgym  patří do skupiny gymnastických sportů,. Je to týmový sport, který využívá prvky sportovní gymnastiky a akrobacie.  Skládá se ze tří disciplín: pohybové skladby, trampolíny a akrobacie.   

Pohybová skladba musí obsahovat gymnastické (např. skoky či obraty), rovnovážné a silové prvky (jako jsou stojky nebo přednosy) a akrobatické prvky (tedy. kotoul nebo salto). Předvedení skladby trvá od 2 minut a 15 sekund do 2 minut a 45 sekund za doprovodu hudby. Pohybové skladby se účastní všichni členové týmu. Celý program musí být předveden uvnitř závodní plochy veliké 14m x 16m.

Na malé trampolíně předvádí každý tým  tři série prvků. Minimálně jedna série musí být provedena přes přeskokový stůl a jedna bez něj. V jedné sérii závodí vždy 6 gymnastů, kteří se mohou mezi sériemi měnit. Časový limit je stanoven na 2 minuty a 45 sekund. V první sérii musí všichni gymnasté předvést stejný prvek. Ve druhé a třetí sérii mohou předvést stejný prvek či obtížnost zvyšovat tj. každý následující cvičenec předvede stejný nebo obtížnější prvek.

Při akrobacii závodníci cvičí hned po sobě. Cílem je předvést tři různé série dynamických akrobatických řad, které obsahují minimálně 3 různé prvky. V každé řadě cvičí vždy 6 nejlepších závodníků týmu, mohou se tedy při dokončení aktuální řady vyměnit. Program je předváděn na hudbu, která musí být instrumentální a beze slov. Časový limit je 2 minuty a 45 vteřin.

TeamGym Junior

 je určen závodníkům   s nižší výkonností, pravidla jsou jednodušší obdobou pravidel TeamGym. 

 Malý TeamGym 

je pro úplné začátečníky. Má jednodušší pravidla, která nezahrnují pohybovou skladbu, cvičí se pouze akrobacie a trampolína.